Lekka kuchenka wielopaliwowa Primus OmniLite Ti nie zawiedzie nawet w ekstremalnych warunkach podczas najtrudniejszych wypraw. W zestawie butelka na paliwo.
Informacje o produkcie
Primus to szwedzka firma założona w 1892 roku JV przez Svensona w Sztokholmie. Od początku swojej działalności główną działalnością jest produkcja kuchenek oraz wszystkiego co związane z gotowaniem na świeżym powietrzu. Primus jest posiadaczem wielu nagród za swoje produkty, a także posiada szereg patentów. Firma dostarcza swoje towary na cały świat i jest używana zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Kuchenka OmniLite Ti bazuje na wielokrotnie nagradzanym modelu OmniFuel szwedzkiego producenta Primus. W porównaniu do starszego modelu, część materiału została zmieniona na stop tytanu, dzięki czemu kuchenka jest znacznie lżejsza. Pompa paliwa pozostaje metalowa, co zapewnia jej wytrzymałość i niezawodność. Nowa konstrukcja zapewnia maksymalną przestrzeń do czyszczenia i wymiany dysz. Konstrukcja kuchenki umożliwia spalanie gazu, benzyny, oleju napędowego, nafty, a nawet paliwa lotniczego. Jest to uniwersalna kuchenka, która pozwala na gotowanie nawet w odległych zakątkach świata, gdzie zdobycie benzyny i oleju napędowego nie jest problemem, ale zdobycie kartusza z gazem jest niemal nierealne.
Główne zalety OmniLite Ti:
lekka, uniwersalna kuchenka do użytku przez cały rok
działa z gazem, benzyną, olejem napędowym, naftą i paliwem lotniczym
waga kuchenki: 239 g
waga wraz z butelką paliwa i pompką: 341 g
moc: 2600 W
czas podgrzewania: 40 s
gotowanie 1 l wody: 2:40 min
czas spalania na 230 g naboju gazowego: 100 min
wymiary (szer. × wys. × gł.): 11,4 × 9 × 5,5 cm
zestaw zawiera opakowanie, butelkę z paliwem i pompkę
TEST: Kuchenki dla paliw płynnych
Wprowadzenie OmniLite Ti (eng):
Ocena zespołu 4camping:
"Kuchenka Primus OmniLite Ti zdecydowanie mnie nie zawiodły i mile zaskoczyły. Spodziewałem się, że będzie na wysokim poziomie, ale nie spodziewałem się, że aż na takim. Na początku trochę denerwowało mnie podgrzewanie kuchenki przez olej napędowy, ale to nie jest problem z kuchenką, tylko z paliwem. Pozostałe paliwa były w porządku. Osobiście będę używał oleju napędowego tylko w nagłych przypadkach. Zużycie paliwa była minimalna, na przykład po ugotowaniu jajecznicy, która była gotowa w ciągu 5 minut, utracono minimalną ilość paliwa.
Kuchenka utrzymuje płomień nawet przy silnym wietrze. Można również użyć dołączonej osłony przeciwwiatrowej, ale muszę powiedzieć, że jest ona wykonana z bardzo cienkiej blachy i dla mnie jest bardziej dekoracją. Lepiej zrobić własny lee w domu, myślę, że będzie znacznie lepszej jakości. Mam też butelkę na paliwo o pojemności 0,3 l, ale kupię butelkę o większej pojemności. Na jednodniową wycieczkę, góra dwa dni, pewnie wystarczy, ale wolę mieć przy sobie większy zapas paliwa i może niepotrzebnie, niż głodować"
Naciśnięcie przycisku na kuchence generuje impuls elektryczny, a powstała iskra zapala uwolniony gaz. To sprytne rozwiązanie eliminuje konieczność noszenia zapałek lub zapalniczki.
Krisztián Vadovszky jest członkiem zespołu kucharzy, którzy starają się inspirować innych do gotowania na świeżym powietrzu. W dzisiejszym artykule przedstawia trzy proste przepisy, które możesz wypróbować podczas swojej następnej wycieczki.
Oczywiście, można spakować kilka bułek i kawałek salami do worka i ruszać w drogę. To może być fajny plan na niedzielny wypad z rodziną, ale na dłuższą wędrówkę to raczej nienajlepszy pomysł.
Nie chcesz już jeść na wycieczkach tylko zwykłych kanapek? Ugotuj sobie ciepły posiłek nawet na łonie natury! Co ze sobą zabrać i na co zwrócić uwagę, to wszystko znajdziesz w dzisiejszym artykule.