Plecak turystyczny i co do niego spakować
Spis treści |
Wstęp
Znasz to? Wyruszasz na wycieczkę, jak już wiele razy wcześniej i za każdym razem mozolnie tworzysz listę rzeczy, które ze sobą zabrać, a za każdym razem obawiasz się, że znów o czymś zapomnisz. Właśnie w tym może Ci pomóc nasz artykuł o tym, co spakować do plecaka turystycznego. Konkretna lista jest bardzo indywidualna. Ważne jest, na jak długo jedziesz, gdzie będziesz się stołować, jak jesteś wyposażony, jakie masz możliwości finansowe, gdzie będziesz spać, czy jedziesz sam czy z dziećmi itp. Ale każdy z Was z pewnością znajdzie u nas inspirację.
Na jednodniową wycieczkę - wielkość plecaka 20-30 l
- Przekąski
- Picie – w zimie termos
- Pieniądze/karta bankomatowa
- Dokumenty – dowód osobisty
- Naładowany telefon komórkowy z mapami offline
- Papier toaletowy
- W zależności od preferencji, potrzeb i prognozy pogody: słuchawki, MP3, powerbank, kurtka przeciwdeszczowa, pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak (zazwyczaj jest częścią plecaka, ale nie zawsze), wiatrówka, bluza, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, czołówka, ubezpieczenie podróżne
Weekendowa wędrówka górska - wielkość plecaka 35-55 l
Z noclegiem i wyżywieniem w schroniskach
Higiena
- Ręcznik
- Szczoteczka do zębów
- Pasta do zębów
- Grzebień
- Balsam do ust
- Papier toaletowy
- Uniwersalny środek do mycia ciała, włosów i naczyń
- Repelent - wybierz bransoletki, żele lub spraye
- Chusteczki higieniczne
|
Jak poprawnie spakować plecakKażdy ma swój specyficzny styl, każdemu odpowiada coś innego. Ale co odpowiada naszemu ciału? Czy istnieje w ogóle jakiś prawidłowy sposób pakowania plecaka? |
Jedzenie i picie
- Przekąski - np. batony, słodycze, orzechy, musy owocowe, chleb, owoce, kanapki lub tosty na pierwszy dzień
- Obiady (jeśli nie planujecie jeść w schroniskach) - np. dania typu adventure menu, większa przekąska, na pierwszy dzień ugotowany makaron lub ryż z białkiem (tofu, mięso), chleb, trwałe pasty do pieczywa.
Uwaga: unikaj jedzenia w słoikach ze względu na wagę. - Możesz również wypróbować żywność survivalową Trek'n Eat, która zawiera zarówno dania główne, jak i przekąski - do przygotowania wystarczy gorąca woda.
- Nożyk
- Butelka na wodę, bukłak, najlepiej oba.
Uwaga: przed wycieczką sprawdź, gdzie po drodze będziesz mieć możliwość uzupełnienia wody i dostosuj do tego pojemność pojemników na wodę. Na szlaku powinieneś wypijać dziennie około 2,5-4 litrów płynów (w zależności od pogody i intensywności). - W zimie termos
Ubranie
- Bielizna i skarpety na następny dzień
- Ubranie zgodnie z zasadą warstwowego ubierania się
- Uwaga: podczas weekendowych wycieczek nie polegaj zbytnio na prognozie pogody, ponieważ może ona ulec gwałtownej zmianie w ciągu dnia. Dlatego w każdym przypadku bądź przygotowany na deszcz, wiatr i ochłodzenie. Jeśli spakowałeś już ubranie na następny dzień, możesz je założyć wieczorem i spać w czystym. Jeśli nie, to polecam zabrać na noc dolną warstwę odzieży - nie zajmie ona dużo miejsca, nic nie waży, a w nocy będziesz czuć się komfortowo. Ubrania z pierwszego dnia zdążą się wywietrzyć i wyschnąć do rana.
Pierwsza pomoc
- Środki przeciwbólowe
- Opatrunek
- Środek dezynfekujący
- Bandaż
- Plastry
- Igła
- Folia termiczna
- Żel energetyczny
- Leki na biegunkę
- Środek do dezynfekcji wody (np. Sanosil)
- Leki, które przyjmujesz regularnie
Inne
- Naładowany telefon komórkowy z mapami offline
- Mapa papierowa
- Ładowarka do telefonu, ew. powerbank
- Karta bankomatowa i wystarczająca ilość gotówki na zakwaterowanie i wyżywienie (w góry zabrać najlepiej banknoty o niższych nominałach, ew. je wymienić) – nie polegaj na możliwości płatności kartą
- Dokumenty – dowód osobisty, karta ubezpieczeniowa
- W zależności od potrzeb: prawo jazdy, legitymacje członkowskie
- Papier toaletowy
- Aparat fotograficzny, kamera + ładowarka
- Ołówek + papier
- Zapisz rezerwacje (zakwaterowanie, bilety lotnicze, bilety) na dysku w chmurze + dokumenty offline w pamięci telefonu (uwaga, większość biletów międzynarodowych nadal wymaga wydruku, tj. klasycznie na papierze)
- Zrób kopie, skany dokumentów i wydrukuj najlepiej w kolorze + zapisz te dokumenty na pamięci USB i zabierz ze sobą
Z noclegiem poza schroniskiem:
Dodatkowo, jeśli nie chcesz jeść tylko zimnego jedzenia:
- Kuchenka turystyczna
- Kartusze gazowe
- Menażka
- Metalowy kubek
- Sztućce
- Ściereczka
- Gąbka do naczyń
- Zapalniczka lub zapałki
- Zupki instant, konserwy, sosy, makarony szybkiego przygotowania, kuskus, sól, cukier, herbata, kawa...
W zależności od potrzeb: słuchawki, odtwarzacz MP3, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, książka, słownik offline, rozkład jazdy offline, ustawienia roamingu danych w telefonie
Wideo - Jak wybrać plecak
Trekking - wielkość plecaka 50-80 l
W przypadku kilkudniowych trekkingów wybór ekwipunku staje się bardziej skomplikowany. W dzisiejszych czasach, kiedy istnieje mnóstwo gadżetów ułatwiających wędrówki, łatwo jest spakować więcej, niż jesteśmy w stanie udźwignąć. Zawsze będzie to kompromis między posiadaniem wszystkiego, czego potrzebujemy, a wagą i rozmiarem plecaka. Należy pamiętać, że mniej znaczy więcej, a gramy dodatkowej wagi każdego przedmiotu łatwo kumulują się w kilogramy. Z drugiej strony nie zapominajmy aby być przygotowanym na nieprzewidziane sytuacje.
Weź wszystko z listy na weekendową wędrówkę + dodatkowo:
Buty
- Sandały lub trampki do przebrania - dwa dni w butach trekkingowych są do wytrzymania, ale podczas dłuższych wycieczek docenisz możliwość odciążenia stóp na chwilę podczas przerw lub po zakończeniu etapu.
Ubranie
- 2-3 warstwy podstawowe (bielizna, koszulka, spodnie), aby móc je na bieżąco prać.
- 2. warstwa (bluza) - moim zdaniem jedna wystarczy nawet na dłuższą wędrówkę. Aby zminimalizować zapach, wybierz materiały naturalne lub syntetyczne.
- 3. warstwa - kurtka softshell
- Kurtka membranowa - na wypadek deszczu i wiatru
- Spodenki
- Spodnie turystyczne
- Spodnie przeciwdeszczowe i wiatroszczelne
- Czapka, rękawiczki, komin - grubość w zależności od warunków
|
Jak wybrać odpowiedni plecak?Fundamentalne są dwie zasady - zasada umiaru i zasada wygody. Kup plecak tak duży, lekki lub wysokiej jakości, jak potrzebujesz. A co najważniejsze, przymierz go, aby pasował na ciebie. |
Inne
- Szycie - igła, nić, agrafka
- Powerbank - śmiało dwa + ładowarka. Przyda się adapter z wieloma wejściami. Oszczędzi miejsce w plecaku, a do naładowania wszystkich rzeczy wystarczy jedno gniazdko.
- Kije trekkingowe - na dwudniowy wypad kije trekkingowe są w sferze rozważeń, ale na dłuższe wycieczki zdecydowanie je polecam. Odciążają nogi, szczególnie podczas stromych zejść, przy bólach kolan lub pęcherzach.
Jedzenie
Jedzenie zajmie Ci najwięcej miejsca. Dlatego dokładnie zaplanuj, gdzie na trasie będziesz mieć możliwość zrobienia zakupów, sprawdź godziny otwarcia sklepów i stopniowo dokupuj prowiant. Wykorzystuj też możliwość jedzenia w schroniskach itp. Wszystko, co ze sobą zabierzesz, powinno spełniać podstawowy warunek – być bogate w energię i składniki odżywcze (jako przekąska idealnie sprawdzi się np. czekolada wysokiej jakości, orzechy, batony energetyczne, suszone owoce, suszone mięso, tofu, proteiny, chleb…). Cięższe potrawy, takie jak konserwy, zabierz raczej jako urozmaicenie.
Podczas pakowania i planowania zawsze zastanów się, w jakie miejsce jedziesz. Możliwe, że połowę z wymienionych tu rzeczy jeszcze skreślisz lub wręcz przeciwnie – dopiszesz do listy.
Szczęśliwej podróży!
Akcesoria do plecaków:
-
Troki i klamry
-
Bukłaki
-
Zabezpieczenia bagażu
-
Pokrowce na plecak
-
Etui na aparat
-
Worki i organizery
-
Portfele
-
Kosmetyczki podróżne
Przydatne linki
Autor: Kateřina Balcarová
Źródła: archiwum 4camping, pixabay.com