Jak zapewnić dzieciom rozrywkę, aby rodzice nie zwariowali
Jak zapewnić dzieciom rozrywkę, aby rodzice nie zwariowali
Wakacje w pełni, a wraz z nimi odwieczny dylemat rodziców: jak zapewnić dzieciom rozrywkę, jednocześnie zachowując resztki zdrowego rozsądku? Nie martw się, mamy dla Ciebie 9 sprawdzonych pomysłów, które uratują Twój urlop i sprawią, że cała rodzina będzie się świetnie bawić!
Tej gry nie trzeba nikomu przedstawiać. W bezwietrzną pogodę zapewni rozrywkę całej rodzinie i pozwoli się porządnie rozruszać. Możecie rzucać na improwizowanym boisku i grać na punkty, albo po prostu rzucać sobie w kółku, a nawet próbować trafić talerzem w wyznaczone miejsce. Frisbee to świetna zabawa, która doskonale rozwija koordynację ruchową i refleks.
2. Obiady na łonie natury
Na pewno w pobliżu znajdziecie miejsce, gdzie można rozpalić ognisko. Spakujcie do plecaka coś do upieczenia, chleb, musztardę i termos z herbatą i wybierzcie się na pieszą lub rowerową wycieczkę, którą urozmaicicie sobie pieczeniem kiełbasek.
Jeśli chcecie zapewnić dzieciom (i sobie) niecodzienne przeżycie w postaci obiadu à la mały chemik, to koniecznie wypróbujcie któreś z gotowych dań od Adventure Menu. Można je podgrzać nie tylko tradycyjnymi sposobami (mikrofalówka, kociołek, gorąca woda...), ale także poprzez samoogrzewanie. Wystarczy włożyć saszetkę z jedzeniem do specjalnego worka, dodać kapsułkę samoogrzewającą i wodę. Kapsułka działa na zasadzie egzotermicznej reakcji wapna palonego (tlenku wapnia) z wodą. W wyniku reakcji powstaje temperatura do 100°C, a gorąca para podgrzeje jedzenie nawet w ekstremalnych warunkach w ciągu 12 minut. Sukces gwarantowany!
Film - Jak podgrzać sterylizowane danie Adventure Menu za pomocą samoogrzewania
3. Gra terenowa
Zorganizuj dla dzieci grę terenową. Dla młodszych dzieci przygotuj podchody z ukrytymi zadaniami, starszym możesz narysować mapę. Pomysłów na grę terenową znajdziesz w internecie mnóstwo, ale największą radość Tobie i dzieciom sprawi ta stworzona przez Was. Będzie bowiem idealnie dopasowana do Twojego dziecka. Gry terenowe zazwyczaj traktujemy jako zabawę połączoną z nauką. Tematem może być przyroda, tradycje, a nawet historia miasta. Na dany temat łatwo wymyślisz zadania odpowiednie do wieku, a nawet nagrodę.
Wskazówki:
Wielkanocna gra terenowa – na początku dzieci otrzymują list z wielkanocną historią i krzyżówką. Na poszczególnych stanowiskach wypełniają kolejne wiersze krzyżówki, wszystkie zagadki tematycznie dotyczą Wielkanocy, odpowiedzi zawsze znajdą w liście wprowadzającym. Na końcu czeka na nich skarb i wielkanocny baranek.
W ten sposób możesz przygotować grę terenową na karnawał czy na Halloween.
4. Gry retro
Guma do skakania, klasy, dwa ognie, kapsle... Gry, w które graliśmy jako dzieci, charakteryzowały się tym, że nie potrzebowaliśmy do nich nic specjalnego i można było grać wszędzie, nawet na małej przestrzeni. A to jest to, czego potrzebujemy. Zainspiruj się pomysłami w internecie lub w książce Stare i nowe zabawy podwórkowe.
5. Budowle leśne
Młodsze dzieci mogą zacząć budować domki dla biedronek. Wykorzystajcie wszystkie materiały naturalne, które znajdziecie w okolicy i postarajcie się, aby biedronki miały ładne domki. Córki budują im łóżeczka, płoty, ogródki… a potem chodzą sprawdzać, czy domek nadal stoi i czy ktoś się do niego wprowadził (zazwyczaj znajdujemy tam kilka mrówek).
Starsze dzieci mogą budować z waszą pomocą w lesie różne bunkry lub schrony. Z liną, gałęziami i chrustem można budować prawdziwe pałace. Nigdy nic nie ścinajcie, nie łamcie gałęzi z żywych drzew i zadowalajcie się tym, co znajdziecie na ziemi. Wasze dzieci będą mogły zaprosić swoich przyjaciół do swoich leśnych domów.
O autorce
Kateřina Balcarová
Katka jest mamą dwójki małych dzieci. Po rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego zamieniła swoją pasję do wspinaczki skałkowej i wysokogórskiej na pasję do biegania i całkowicie oddała się ultramaratonom. Oprócz tego jest instruktorką wspinaczki i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami wspinaczkowymi, turystycznymi, biegowymi i outdoorowo-rodzicielskimi.
6. Poszukiwanie skarbu
Tę wersję poszukiwania skarbu wymyśliłyśmy z przyjaciółką bezpośrednio w wyniku lockdownu. Jeden z przyjaciół przygotowuje skarb dla drugiego i starannie go ukrywa. Przyjacielowi przekazuje lokalizację, w dowolnej formie. My używamy narysowanej mapki. Można jednak podać również współrzędne lub opis słowny. Przyjaciel następnie wyrusza na poszukiwanie skarbu. Zawartością może być cokolwiek. Córka z przyjacielem na zmianę tworzą bajkę i do tego zawsze dodają jakieś słodkości.
Slackline to elastyczna taśma, którą napinasz między dwoma drzewami i próbujesz po niej chodzić. Będziesz się świetnie bawić, wzmocnisz mięśnie głębokie, ramiona i ręce, a przede wszystkim w najlepszy możliwy sposób wyćwiczysz równowagę.
Na początek polecam zakup slackline o długości 15 m z napinaczem i szerokości 5 cm. Z naszej oferty tym wymaganiom odpowiada Slackline singing rock packet 15 m. Na pierwsze próby naciągnij ją na krótką odległość, np. tylko 3 metry, nisko nad ziemią. Lina nie będzie się tak bardzo uginać ani chybotać, chodzenie będzie łatwiejsze, a dzieci się nie będą bać. Gdy już bezpiecznie i pewnie opanujesz pierwsze kroki, możesz ją wydłużać i podnosić wyżej.
Od samego początku staraj się przyjmować prawidłową postawę. Kolana lekko ugięte, ramiona powyżej poziomu barków, najlepiej nad głową. Środek ciała trzymaj sztywno. Natomiast ręce miej rozluźnione i równoważ nimi wahania liny. Wzrok skup na jednym punkcie.
Idealny wiek na pierwsze próby to 6-7 lat. Dla dzieci warto nad liną na wysokości około 2 metrów rozpiąć linę asekuracyjną. Do niej przypiąć karabinek, do którego przywiążesz kawałek liny tak, aby od karabinka szły dwa końce. Dzieci mogą wtedy chwycić te końce i za ich pomocą utrzymywać równowagę i stopniowo zdobywać stabilność.
Zachęta na koniec:
Na początku prawie nikt nie zrobi na linie ani kroku. Nie pozwól, żeby Cię to zniechęciło i bądź wytrwały, nauczysz się tego i pokochasz ten rodzaj ruchu.
Gra terenowa, którą realizuje się po zmroku. Prawdziwym przeżyciem, które dzieci powinny wynieść, jest odczuwanie ciemności, nocnych dźwięków i cieni. W zupełności wystarczy więc wyznaczyć ścieżkę świeczkami (świeczkę typu tealight umieszczamy w słoiku) i pozwolić dzieciom przejść trasę bez wykonywania zadań. To od Was i od dzieci zależy, czy pójdą same, czy z Wami. Osobiście nie jestem za straszeniem dzieci, więc nasze ścieżki odwagi nie obejmują straszydeł ani sztucznych, strasznych dźwięków. Moim celem jest, aby dzieci wyniosły poczucie, że ciemność sama w sobie nie jest niebezpieczna. Na końcu lub przy świeczkach może na dzieci czekać jakaś niespodzianka, list, zadanie. Po zakończeniu ścieżki ważne jest, aby porozmawiać z dziećmi o tym, jak ją odebrały, czego się ewentualnie bały i omówić z nimi ich lęki.
Jeśli zdecydujecie się na realizację, nie zapomnijcie zabrać dla siebie i dla dzieci czołówki lub latarki.
Oto kilka propozycji na szybkie zabawy dla dzieci:
Jazda na rolkach sprawia dzieciom mnóstwo radości, a jeśli w pobliżu macie równą betonową nawierzchnię, nauczą się jeździć bardzo szybko. Oprócz rolek potrzebujecie zaopatrzyć się w ochraniacze i kask. Dziecięce rolki są zazwyczaj regulowane na 3-4 rozmiary, więc nie musicie się martwić, że dziecko z nich wyrośnie w ciągu roku.
Na początku trenujcie jazdę na niewielkiej przestrzeni i włączajcie zabawy. Gdy dziecko nabierze pewności, możecie wybrać się na krótszą wycieczkę po płaskiej ścieżce rowerowej.
Propozycje zabaw:
Kredą narysujcie kilka linii przez całą przestrzeń. Jeździjcie swobodnie. Kto przejedzie przez linię, musi wykonać zadanie.
Slalom.
Berek (dostosujcie prędkość do dziecka, bezpieczeństwo przede wszystkim).
Te zabawy możecie dostosować również do jazdy na rowerze, hulajnodze, rowerku biegowym... albo po prostu je przebiec.
Na swoim outdoorowym ubraniu polegasz w każdej sytuacji. Co zrobisz, gdy w odległych ostępach z deszczową chmurą nad głową odkryjesz, że Twoja nieprzemakalna kurtka ma dziurę? Wyciągniesz igłę i nitkę? Podpowiemy Ci, jak naprawić rozdartą kurtkę znacznie szybciej i łatwiej.
W poprzedniej części zapoznaliśmy się z podstawami bezpiecznego zachowania na ferratach i korzystania ze sprzętu przeznaczonego do ich pokonywania. Teraz nadszedł czas, aby przyjrzeć się bardziej zaawansowanej i kompleksowej metodyce pokonywania trudniejszych ferrat.
Jednym z najczystszych sposobów obcowania z naturą jest nocleg pod gołym niebem. Zasypianie pod rozgwieżdżonym niebem, otulonym zapachami i dźwiękami przyrody, pozwala nam powrócić do korzeni. Świat zdaje się nieskończony. Stres i pośpiech znikają.