Marzysz o bieganiu w terenie, ale nie wiesz, jak zacząć? Katka Balcarová przygotowała dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek!
Nie każdy bieg jest taki sam. Bieg trailowy zabierze Cię na łono natury, na leśne lub polne ścieżki, górskie grzbiety, lub po prostu do miejskiego parku. Trail to bieganie po nieutwardzonych drogach. Co to dokładnie oznacza? Jakie są jego cechy szczególne i jakie wymagania stawia przed sprzętem? O tym i jeszcze więcej przeczytasz w naszym artykule.
Szybkość
Po przeniesieniu się z drogi na szlak, tempo naturalnie zwalnia. Dla niektórych może być frustrujące, że trudno porównywać swoje wyniki i tempo. Profil trasy jest zazwyczaj pagórkowaty, a nawet jeśli biegasz wielokrotnie na tym samym szlaku, aktualne warunki (błoto, śnieg, kałuże itp.) pokażą, kto tu rządzi.
Teren
Podczas biegów trailowych musisz stale śledzić trasę, którą pokonujesz. Na szosie możesz pozwolić swoim zmysłom odpocząć i skupić się wyłącznie na swoim wysiłku, ale na szlaku musisz być zawsze czujny. Każdą nierówność trzeba pokonać - skrócić lub wydłużyć krok, ominąć przeszkodę, przeskoczyć kamień, unieść wyżej nogę i tak dalej.
Dostępność
Większość mieszkańców miast musi dojechać do tras biegowych. Każdy taki bieg wymaga więc czasu na przygotowania. Trzeba zaplanować trasę, zastanowić się, co zabrać ze sobą, a co zostawić w domu. Jeśli planujesz częstsze wypady, warto zainwestować w dobry plecak lub kamizelkę do biegania, w której wygodnie zmieścisz przekąski, napoje lub odzież na wypadek zmiany pogody. O wyposażeniu na bieg długodystansowy pisaliśmy tutaj.
Technika biegu
Podczas biegu trailowego wykonujesz cztery różne rodzaje ruchu. Bieg pod górę, bieg z góry, bieg po płaskim i marsz. Marsz przydaje się szczególnie na stromych odcinkach długich tras. Warto podczas treningu obserwować, kiedy teren staje się na tyle wymagający, że lepiej przejść do marszu. Nie tylko ze względu na tempo, ale także na oszczędzanie sił, które są potrzebne, aby dobiec lub chociaż dotrzeć do mety. Do treningów włączaj przede wszystkim podbiegi, które oszczędzają aparat ruchu, wzmacniają nogi i trenują wytrzymałość. Z kolei bądź ostrożny ze zbiegami, które świetnie wzmacniają nogi, ale niosą ze sobą ryzyko kontuzji, a korzyści dla wytrzymałości są prawie zerowe. Włączaj je naturalnie w ramach trasy, którą biegasz, a podczas zbiegu skup się przede wszystkim na technice.
O autorce
Kateřina Balcarová
Katka jest mamą dwójki małych dzieci. Po rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego zamieniła swoją pasję do wspinaczki skałkowej i wysokogórskiej na pasję do biegania i całkowicie oddała się ultramaratonom. Oprócz tego jest instruktorką wspinaczki i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami wspinaczkowymi, turystycznymi, biegowymi i outdoorowo-rodzicielskimi.
|
Buty
Na równych ścieżkach w parkach, gdzie jest niewiele nierówności, wystarczą Ci buty do biegania po asfalcie. Im trudniejszy teren, tym więcej uwagi warto poświęcić wyborowi obuwia. Bieżniki na butach trailowych pomogą Ci podczas biegu pod górę, dzięki większej stabilności utrzymają Cię na trawersie, a podczas zbiegu stopa nie poślizgnie się. Jednocześnie zapewnią ochronę stopy przed ostrymi kamieniami. Idealnym butem na taki teren są na przykład buty marki Hoka, który dodatkowo dzięki specjalnej technologii redukuje wstrząsy, chroniąc Twoje stawy.
Francuska marka Hoka jest jedną z najmłodszych marek specjalizujących się na biegowym rynku. Jej historia rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy byli programiści Salomon, Nicolas Mermoud i Jean-Luc Diard, poszukiwali nowych kierunków rozwoju butów do biegania, w wyniku czego powstała jedna z najbardziej progresywnych marek obuwia do biegania. Firma działa zgodnie z ideą, że biegacz powinien czuć się wolny, niezależnie od tego, czy biega wśród przyrody czy w mieście.
|
Życzymy szczęśliwych kilometrów w terenie i na drodze!
Przydatne linki
Autor: Kateřina Balcarová
Źródła: archiwum 4camping, pixabay.com