Ech, te wczesne godziny poranne, kiedy chłód przesuwa się w śpiworze od twoich stóp powoli ku górze. Pozwól nam doradzić w wyborze odpowiedniego śpiwora i przyjmij kilka wskazówek, jak możesz walczyć z zimnem.
Do startu, gotowi, start...
Zaczynamy wybór śpiwora dla kobiet. Będziemy się skupiać na komfortowej temperaturze, długości i kroju. Nie zapomnimy również wspomnieć o specjalnych cechach śpiworów przeznaczonych dla kobiet, takich jak dodatkowy izolacyjny materiał w okolicy nóg czy inne materiały podszewki.
1. Określanie temperatury
Jeśli chodzi o temperaturę, zgodnie z artykułem Śpiwory - Materiały izolacyjne i określenie temperatury, należy kierować się temperaturą komfortową. Jednak konieczne jest również dostosowanie wyboru do własnej zdolności termoregulacyjnej. Jeśli jesteś zmarzluchem, śmiało wybierz śpiwór o znacznie wyższej temperaturze, niż jest to konieczne; przecież zawsze możesz go rozpiąć, ale nie możesz podgrzać go wewnątrz.
2. Długość śpiwora
Bardzo ważna jest długość śpiwora. Jeśli będziesz w nim pływał, twoje ciało będzie musiało ciężko pracować, aby ogrzać wszystkie wolne przestrzenie w śpiworze. Dla kogoś, kto nie jest zbyt ciepłolubny, ten szczegół może oznaczać różnicę między ciepłem a zimnem. Idealnie jest, aby śpiwór był o 30-40 cm dłuższy niż twój wzrost. Jeśli bowiem śpiwór będzie za mały, ciałem będziesz uciskać ściany śpiwora, a wraz z nimi izolację. W tych miejscach ciepło będzie uciekać ze śpiwora, a ty będziesz odczuwać chłód z otoczenia.
Jeśli nie przekraczasz 175 cm wzrostu, masz łatwiej. Taki wzrost producenci chętnie określają jako damski dla damskich śpiworów wymyślają różne ulepszenia. Pinguin na przykład w wersjach "lady" (śpiwór Savana, Mistral i Comfort) używa wewnątrz śpiwora szczotkowanego poliestru. Jest on funkcjonalny i odprowadza wilgoć od ciała, ale jednocześnie nie jest to zimny nylon, wręcz przeciwnie - jest przyjemny w dotyku jak bawełna. Damskie śpiwory Husky mają wiele wygodnych rozwiązań. Annapurna Ladies i Ladies Majesty posiadają dodatkową kieszeń na nogi, natomiast Ladies Motion dodatkowo dodaje warstwy izolacji w okolicach klatki piersiowej i nóg.
Podobnie jest w przypadku skróconych wersji Sf śpiworów Boll. Te śpiwory charakteryzują się większą ilością izolacji od kolan w dół. Skrócone długości znajdziesz również w ofercie niektórych modeli Vango i Hannah. Jeśli jesteś nieco wyższa, nie ma problemu z wyborem śpiwora nawet dla wzrostu 185 cm czy 195 cm.W tym przypadku oferta śpiworów jest większa, ale nie oczekuj wspomnianych elementów, takich jak np. docieplenie nóg. Nogi możesz wtedy owinąć lekką bluzą polarową, której możesz także normalnie używać. Wspomniany szczotkowany poliester znajdziesz w dłuższych śpiworach od Vango czy Boll.
3. Krój śpiwora
Teraz przyjrzymy się krojowi śpiwora; w zasadzie możesz wybierać między śpiworem typu mumia a typu kołdra. Pod względem ciepła kroj mumii jest bardziej efektywny. Podobnie jak przy wyborze odpowiedniej długości, ten kształt eliminuje niepotrzebną przestrzeń w środku śpiwora.
Jednak jeśli wiesz, że jest dla ciebie zbyt ciasny i nie będziesz w nim spokojnie spać, nie pozostaje ci nic innego, jak spojrzeć na śpiwory typu kołdra. Zazwyczaj produkowane są one w jednolitych długościach od 185 do 190 cm, z tej serii wychodzą raczej jeszcze dłuższe śpiwory. Dlatego dany śpiwór powinien być wystarczająco ciepły na wszelki wypadek. Mogą ci się podobać Zulu Kabru o komforcie dla temperatury 0 °C lub Pinguin Blizzard dla temperatury do 4 °C. Oba śpiwory są miękkie wewnątrz.
Obiecane wskazówki: jak się zagrzać
Co jednak zrobić, gdy masz naprawdę ciepły śpiwór, ale Twoja termoregulacja jest tak mizerna, że mimo to w nocy budzi Cię zimno? Albo gdy na wakacjach zaczynasz chorować i nie możesz się ogrzać?
- Zacznijmy od głowy. . Około 30% ciepła z ciała wychodzi przez nią, więc dobra czapka to taka pierwsza pomoc.
- W okolicach szyi w swoim śpiworze prawdopodobnie znajdziesz jakiś kołnierz. Być może w ogóle go nie używasz, a szkoda. Gdy bowiem go wokół szyi ściągniesz, zaizoluje twoje ciało w śpiworze. Jakbyś zamknął termos.
- Następnie tułów i nogi - ubierz w ciepłą termobieliznę, najlepiej z wełny lub polipropylenu (poliester gorzej utrzymuje ciepło). Unikaj bawełny, która mogłaby wchłonąć wilgoć odchodzącą z ciała i chłodzić.
- Na stopy załóż luźniejsze, ciepłe skarpety. Jeśli i tak jest ci zimno, zabierz ze sobą podgrzewacze do stóp, śpiwór utrzyma ich ciepło przez pewien czas. Lub przed snem zaparz herbatę w solidnej butelce (np. Nalgene Wide Mouth). W nocy będzie Cię ogrzewać i rano wypijesz ją ciepłą.
- Jeśli wybierasz się z ukochaną osobą, która nie cierpi z powodu zimna, możesz kupić śpiwory z prawym i lewym zamkiem błyskawicznym i połączyć je na noc. Drugi za Ciebie ładnie ogrzeje przestrzeń. Trzeba tylko liczyć się z tym, że spanie w połączonych śpiworach nie należy do najwygodniejszych.
- Nie jest również dobrze pić alkohol przed pójściem spać, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne i dużo energii ucieka z ciała w postaci ciepła. Będzie ci jej w nocy brakować. Jeśli masz ochotę na drinka, lepiej wypić go w śpiworze.
- Upewnij się, że nie kładziesz się spać głodny i wykonaj trochę ćwiczeń przed pójściem spać. Możesz w ten sposób pobudzić krążenie krwi, kilka przysiadów może uratować sytuację i jeszcze się trochę rozruszasz ☺.
Przydatne linki
Źródła: unsplash.com