Jak wybrać slackline?
Spis treści |
Przed zakupem należy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
1. Jestem kompletnym nowicjuszem?
Jeśli tak, wybierz najprostszy typ mocowania – z napinaczem i linę o długości 12-15 metrów. Do tak krótkich taśm wybierz na początek szerokość 50 mm. Nie ma dużej różnicy w stabilności między 50 a 25 mm, ale 50 mm będzie wydawać się solidniejsza i nie będziesz się tak bać. Do dłuższych taśm zdecydowanie polecam szerokość 25 mm, większa szerokość jest niekorzystna, ponieważ taśma bardziej obraca się wokół własnej osi i trudniej ją ustabilizować stopą.
Z naszej oferty zdecydowanie polecamy slackline Singing rock packet 15 metrów.
2. Po slackline będę chodzić, ćwiczyć jogę czy skakać?
Do chodzenia i jogi (ćwiczenia statyczne) wykorzystasz taśmy statyczne, przy czym do jogi idealna jest szerokość 50 mm, a do chodzenia 25 mm. Jeśli chcesz raczej poszaleć, skakać i wykonywać różnego rodzaju tricki, wybierz taśmę dynamiczną trickline o szerokości 50 mm.
3. Podstawy slackline mam już opanowane, bawi mnie to i chcę się rozwijać.
Jeżeli masz już opanowane pierwsze kroki i wiesz, że to jest odpowiednia zabawa dla ciebie i chcesz się uczyć więcej, to zainwestuj w dłuższą linę, 25-30 metrów o szerokości 25 mm z bardziej zaawansowanym systemem kotwienia. Kotwienie za pomocą napinacza jest idealne na początek, praca z nim jest prosta, ale niestety bardzo niszczy linę. Z naszej oferty polecam linę Singing rock packet 25 m. Mam ją i jestem bardzo zadowolona.
Inne przydatne wiadomości
- Nie kupuj taniej slackline z nazwą "pas mocujący do slackline". Zaoszczędzisz co prawda kilkadziesiąt złotych, ale slackline nie będzie miała optymalnej wytrzymałości i elastyczności, a wrażenia z chodzenia będą zupełnie inne. Chodzić co prawda się nauczysz, ale jak tylko potem staniesz na prawdziwej slackline, będziesz miał wrażenie, że zaczynasz od nowa. Tak, ja też popełniłam ten błąd.
- Nie zapomnijcie kupić ochrony drzew. Możecie wprawdzie użyć szmat, ale będzie wam się z nimi źle manipulować. Specjalna ochrona trzyma się na pniu, nigdzie się nie przesuwa i nie spada. Zdecydowanie nie mocujcie liny na drzewach bez żadnej ochrony.
- Na początku polecam kupować zestawy. Znajdziecie w nich wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego zakotwiczenia.
- Wskazówka dotycząca przedłużenia żywotności liny: w większości zestawów dla początkujących kotwienie jest rozwiązane w taki sposób, że slackline przewleka się przez oczko. Podczas napinania dochodzi do tarcia materiału o materiał, a (zwłaszcza) jeśli często używasz tego samego drzewa do kotwienia, w miejscu kontaktu dochodzi do ciągłego uszkadzania taśmy. Jeśli masz taki zestaw, polecam dokupić szekle. Jedną część zakotwiczysz za oczko, a slackline przekładasz przez szekle, a nie przez materiałowe oczko. W przypadku slackline Singing Rock nie musisz rozwiązywać tego problemu, slackline jest skonstruowana w taki sposób, aby nie dochodziło do tarcia materiału o materiał.
- Podczas kotwienia i napinania slackline zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Na przykład producent Singing Rock ma świetnie przygotowane filmy instruktażowe do swoich produktów.
Teraz pozostaje tylko życzyć szczęśliwego wyboru i super zabawy podczas chodzenia!
-
Slackline
-
Odzież wspinaczkowa
-
Liny
-
Kaski wspinaczkowe
-
Karabinki i ekspresy
-
Przyrządy asekuracyjne
-
Plecaki wspinaczkowe
-
Akcesoria wspinaczkowe
Przydatne linki
Autor: Kateřina Balcarová
Źródła: archiwum autorki