Sir Joseph® produkuje kilka serii śpiworów puchowych wypełnionych gęsim pierzem. Jak dokonać właściwego wyboru z szerokiej oferty? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Przedstawiamy trzy kroki, które są kluczowe przy wyborze śpiwora, a na koniec kilka przykładów z praktyki – konkretny model odpowiedni do danej aktywności.
1. Pierwszym krokiem jest wybór linii produktowej, kierując się odpowiedziami na pytania:
„Gdzie jedziecie, i głównie, w jakim celu potrzebujecie śpiwora?” oraz „Jak często będziesz go używać?”
- Do częstego użytku, na krótsze wycieczki i trekking polecamy linię TREKKING – modele RIMO (ewentualnie szerszy RIMO SCOUT) i ATTACK.
- Na dłuższe wyprawy, gdzie nosisz sprzęt na plecach, polecamy linię LIGHT – modele PAINE lub KOTEKA, ewentualnie najlżejszy śpiwór Sir Joseph MINIMIS 320.
Modele KOTEKA i MINIMIS nie są przeznaczone do bardzo częstego użytku (np. co weekend), ich głównym atutem jest oszczędność wagi i objętości podczas wielodniowych wypadów, ekspedycji itp.
- Do ekstremalnego użytku w wyższych górach lub obszarach polarnych, a także gdy zależy Ci na ochronie puchowej izolacji przed wilgocią, polecamy linie ALPINE lub HIMALAYA – model LOOPING. Zewnętrzny materiał membranowy tych śpiworów sprawdzi się również w przypadku, gdy chcesz nocować lub biwakować bez namiotu lub worka biwakowego.
2. Drugim najważniejszym kryterium wyboru śpiwora jest temperatura otoczenia, w którym będziesz nocować.
- Każda seria produktów oferuje kilka wersji tego samego śpiwora z różną ilością użytego puchu. Im więcej puchu, tym grubsza warstwa izolacyjna wokół ciała i tym niższe temperatury zniesiesz w śpiworze.
- Na przykład "PAINE 600" oznacza, że śpiwór ma 600 gramów gęsiego puchu, a "PAINE 900" ma 900 gramów gęsiego puchu. Odpowiadają temu również zalecane normowe temperatury. (Dodatkowe parametry 600 lub 650 lub 800 CUIN określają tzw. sprężystość puchu. Zasada jest prosta: wyższy CUIN oznacza puch o wyższej izolacyjności. Połączeniem ilości użytego puchu w GRAMACH i jego sprężystości w CUIN są tzw. temperatury zalecane, certyfikowane zgodnie z normą EN13537.)
- Dla kobiet można wybierać śpiwór na podstawie "temperatury komfortu", a dla mężczyzn na podstawie "temperatury granicznej". (Nie należy wybierać śpiwora na podstawie temperatury ekstremalnej. W takich temperaturach śpiwór zapewni Ci przeżycie, a nie komfortowy sen).
Wybór najodpowiedniejszego śpiwora zalecamy przeprowadzić za pomocą porównania parametrów w Tabeli porównawczej śpiworów SirJoseph®. W tabeli przejrzyście widać poszczególne modele i dla każdego rozmiaru śpiwora można porównać ich:
- Temperatury komfortu i graniczne
- Wagę całkowitą każdego śpiwora
- Wymiary śpiwora w ramionach, biodrach i stopach
- Wymiary w pokrowcu kompresyjnym
Po zalecanych temperaturach, waga całkowita śpiwora jest drugim najważniejszym kryterium wyboru.
3. Następnie należy wybrać rozmiar śpiwora i stronę zamka
- Śpiwory Sir Joseph są produkowane w trzech rozmiarach: 170/190/200. Oznacza to „dla osoby o wzroście do około 170, 190 lub 200 cm”.
- Modele LOOPING, KOTEKA, MINIMIS, ATTACK i dziecięcy KIKI są produkowane tylko z lewym zamkiem. Pozostałe modele oferują wybór między lewym lub prawym zamkiem. Strona zamka jest określana z perspektywy osoby leżącej w śpiworze na plecach. Lewy zamek jest odpowiedni dla osób praworęcznych, ponieważ prawa ręka wygodnie obsługuje zamek, który znajduje się przy lewym ramieniu (spróbuj sam :)).
- Z punktu widzenia możliwości łączenia śpiworów, warto mieć jeden śpiwór z prawym, a drugi z lewym zamkiem (dwa „identyczne” zamki również można połączyć, jednak jeden śpiwór nie będzie miał kaptura pod głową, ale nad głową). Śpiwory o różnej długości również można spiąć - w nogach będą zaczynać się tak samo, a przy głowie dłuższy śpiwór będzie miał kawałek zamka, który nie będzie miał z czym się spiąć.
Ostateczny wybór śpiwora
Przy ostatecznym wyborze śpiwora należy wziąć pod uwagę również jego cenę, jak często planujesz go używać i czy masz jeszcze jakiś drugi (lub trzeci :)) śpiwór.
Ktoś wybierze najlżejszy i najbardziej pakowny model nawet na weekendową wędrówkę w góry, a z drugiej strony nawet z modelem RIMO 1000 można odbyć wymagające wyprawy w wysokie góry.
Okazjonalny turysta od wiosny do jesieni poradzi sobie z jednym 2-sezonowym śpiworem. Dla tych, którzy częściej korzystają ze śpiwora, opłaca się mieć jeden lżejszy śpiwór na letnie akcje i drugi 3-sezonowy lub zimowy, aby zawsze mieć do dyspozycji idealne parametry na każdą wyprawę w każdym okresie.
Przykłady wyboru odpowiedniego śpiwora do konkretnego zastosowania
Częste użytkowanie w weekendy, plus okazjonalne trekkingi w Europie, Azji, również wczesną wiosną/późną jesienią.
- RIMO 850 lub RIMO 1000 - główną zaletą jest uniwersalność i zakres temperatur.
- Lub ATTACK 400 / RIMO 600 na letnie weekendy, a na trekkingi zabrać lżejszy PAINE 600 / KOTEKA 500.
Główne zastosowanie to rower i piesze wędrówki na kilka dni, dodatkowe zastosowanie to weekendy wczesną wiosną/późną jesienią.
- KOTEKA 500 lub PAINE 600 dla kobiety
- KOTEKA 290 (ewentualnie KOTEKA 500 w zależności od temperatur) lub PAINE 400 dla mężczyzny
Potrzebuję śpiwora głównie od jesieni i zimą, większość akcji to zima lub góry do 6000 m n.p.m., śpię w namiocie lub biwakuję na zewnątrz.
- ERRATIC 1000 dla kobiety
- ERRATIC 850 dla mężczyzny
- Na większe zimowe akcje rozważ LOOPING 900 lub LOOPING 1200.
Chodzę „na lekko” zimą, śpię najczęściej w namiocie, lub schronie turystycznym, czasami biwakuję w jamie śnieżnej.
Okazjonalnie jeżdżę w okresie wiosna/lato/jesień na kilka dni na rowerze, szybki trekking lub wspinaczkę, czasami awaryjny biwak. Muszę być szybki - czyli lekki i kompaktowy.
- KOTEKA 290 lub MINIMIS 320 (w zależności od oczekiwanych temperatur w nocy)
Jadę na wycieczkę, gdzie będą letnie temperatury, ale i zimno - np. majowa wspinaczka we Włoszech, a w drodze powrotnej zatrzymam się na kilka dni na skitury, gdzie w nocy będzie poniżej zera.
- DOUBLE ATTACK – Jest to połączenie dwóch śpiworów w jednym. Latem mam dwa letnie śpiwory, które mogę spiąć razem (mają lewy i prawy zamek) i zaprosić koleżankę. Na zimę mam jeden porządny śpiwór zimowy.
Śpię w samochodzie i chcę szeroki śpiwór lub kołdrę. Jestem naprawdę duży i potrzebuję naprawdę szerokiego śpiwora. Nie lubię mumii, chcę mieć dużo miejsca również w śpiworze i wygodnie zginać nogi, jak potrzebuję.
- TONKA puchowa kołdra o szerokości 1 metra przy zapiętym śpiworze (czyli 2 metry szeroka kołdra po rozpięciu). Lub rozszerzony model RIMO SCOUT - w trzech wersjach temperaturowych.
Jaki śpiwór kupić dla małego championa?
- KIKI DOWN z puchem – do użytku od wiosny do jesieni.
- KIKI BASIC wypełniony włóknem syntetycznym – na lato. I do łatwiejszego prania w domu.
Przydatne linki
Autor: Honza Mikula, Sir Joseph
Źródła: sirjoseph.cz