Wolisz być w górach niż w domu, ale kiedy pokryje je biały puch, masz wrażenie, że Twój sezon się skończył? Jesteś w błędzie, ośnieżony teren nie należy tylko do skialpinistów. Rakiety śnieżne pozwolą Ci wrócić na szlak.
Opis: Rodzinna wycieczka na rakietach śnieżnych? Żaden problem. Mamy również rakiety dla dzieci.
Wstęp
Zasada działania rakiet śnieżnych jest w gruncie rzeczy prosta i w pełni potrafili ją wykorzystywać już nasi przodkowie, którzy żyli w górach i musieli poruszać się po zaśnieżonym terenie przez cały rok. Dobrze dobrane rakiety śnieżne rozkładają ciężar ciała na stosunkowo dużą powierzchnię, zapobiegając zbyt głębokiemu zapadaniu się w śnieg. Dzięki temu chodzenie po zaśnieżonym terenie staje się mniej uciążliwe.
Opis: Do chodzenia po świeżym puchu lepiej wybrać dłuższe rakiety śnieżne.
.
Kiedy założyć rakiety śnieżne?
Zawsze, gdy wyruszasz w zaśnieżoną przyrodę i nie chcesz się męczyć chodzeniem w głębokim śniegu. Jak pokazuje nasz test rakiet śnieżnych Warg Snowind, chodzenie bez rakiet śnieżnych w głębokim śniegu może dać się we znaki nawet doświadczonym sportowcom. Z drugiej strony, po ich założeniu, przyjemność z poruszania się po górach powraca.
Jak wybrać rakiety śnieżne, aby naprawdę pasowały?
Wybór rakiet śnieżnych to nie fizyka kwantowa. Trzeba tylko zwrócić uwagę kilka czynników. A jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rakietami śnieżnymi, zalecamy, aby nie przesadzać na początku. Najpierw przyzwyczaj się do poruszania się w rakietach śnieżnych, a dopiero potem wyrusz na pierwszą wycieczkę. Na co więc zwrócić uwagę?
Jak wybrać rakiety śnieżne w zależności od terenu?
Prostsze rakiety śnieżne z metalową ramą wypełnioną tkaniną można kupić w bardzo przystępnej cenie około 300 zł. Świetnie sprawdzą się na spacerze po zaśnieżonym krajobrazie, gdzie nie będzie zbyt wielu podejść ani trudnego poruszania się w zarośniętym terenie.
Opis: Czekają Cię niebezpieczne odcinki? Zalecamy zamienić czapkę na kask.
Do poruszania się w górzystym terenie pełnym wymagających podejść i zejść warto sięgnąć po techniczne rakiety śnieżne. Mają specjalny kształt, który umożliwia łatwe i naturalne chodzenie. Zęby na spodzie pomagają utrzymać równowagę i stabilność nawet na oblodzonym śniegu. Podczas podejść docenisz możliwość podniesienia pięty. Dzięki temu będziesz mógł stawiać kroki na całej stopie, a nie tylko na palcach. Droższe rakiety śnieżne mają wbudowane raki, dzięki czemu z łatwością pokonasz nawet naprawdę oblodzone zbocze.
Nośność rakiet śnieżnych jest kluczowa
W przypadku rakiet śnieżnych podaje się wagę, którą powinny unieść. Przy tej wadze będziesz mógł komfortowo poruszać się po śniegu. Uwaga, nie liczy się tylko Twoja waga, którą masz, gdy rano w pidżamie stajesz na wadze. Do tego musisz dodać wagę ubrania, butów, a także plecaka i ewentualnego ładunku. Wybierasz się na dłuższą wyprawę i zabierasz ze sobą jedzenie, gorący napój w termosie i kijki trekkingowe? Dokładnie dodaj wagę każdego elementu. Może Cię to zaskoczyć, ale spokojnie może to być nawet 20 kilogramów więcej.
Wybór według wieku i płci
Chociaż na rynku dostępne są uniwersalne rakiety śnieżne, możesz wybrać również specjalne rakiety damskie lub męskie. Rakiety damskie są węższe i dostępne w mniejszych rozmiarach niż rakiety uniwersalne lub męskie. Możesz również spotkać się z tym, że producent kładzie nacisk na lekkość rakiet damskich, nie tracąc przy tym na ich wytrzymałości. Rakiety śnieżne dla dzieci są dostosowane do małych stóp. Rakiety dla najmłodszych są przeznaczone raczej do zabawy, juniorskie mają już podobne właściwości techniczne jak te dla dorosłych.
Waga rakiet śnieżnych
Podczas długich wędrówek każdy dodatkowy gram ma znaczenie. I właściwie nie ma znaczenia, czy masz rakiety śnieżne przypięte do nóg, czy niesiesz je na plecach. Na rynku dostępne są również ultralekkie rakiety śnieżne, których waga (pary) wynosi około półtora kilograma.
Jakie buty są idealne do rakiet śnieżnych?
Polecamy wybrać solidne buty zimowe odpowiednie do turystyki pieszej. Idealnym wyborem są buty za kostkę. Materiał nie może być miękki, ponieważ wiązania rakiet śnieżnych będą Cię uciskać w stopy. Istniałoby ryzyko, że będziesz miał tendencję do poluzowywania wiązań, a rakiety śnieżne przestaną dobrze przylegać do stóp. Pewność, którą powinny Ci dawać podczas poruszania się po zboczu, zniknęłaby. Zalecamy uzupełnienie butów o stuptuty, które zapobiegną przedostawaniu się śniegu do butów i utrzymają suche również nogawki spodni.
WSKAZÓWKA: Zalecamy dobrze zaimpregnować buty przed wyprawą i założyć na stopy nieprzemakalne skarpety. Twoje stopy z pewnością pozostaną suche.
Co jeszcze spakować?
- Koniecznie zabierzcie porządne rękawiczki. Najlepiej takie, które ochronią przed zimnem i kaprysami zimowej pogody, a jednocześnie pozwolą pewnie trzymać kijki.
- Kijki trekkingowe pomogą Wam utrzymać równowagę podczas poruszania się w trudnym terenie. Dodatkowo odciążą nogi podczas podejść.
- Jeśli planujecie wyprawę w naprawdę wymagający teren, polecamy dodać do ekwipunku czekan.
Podczas każdej wyprawy na łono natury należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Ubierając się, pamiętajcie o zasadach warstwowego ubierania. Do plecaka zawsze pakujcie w pełni naładowany telefon, który może być wsparty przez powerbank. Przydatny może okazać się również podstawowy zestaw lawinowy, zwłaszcza jeśli wybieracie się w wymagające tereny niektórych gór wysokich.
Przydatne linki
Autor: Lucie Krůčková
Źródła: archiwum autora, pixabay.com, unsplash.com