Napisaliśmy już kilka Poradników dotyczących wyboru śpiwora. Dziś podzielimy się z wami wskazówkami, jak właściwie dbać o śpiwór, aby służył wam przez wiele lat.
Przenoszenie w pokrowcu kompresyjnym
Włóż śpiwór do pokrowca bez wcześniejszego składania. Podczas dokładnego składania materiał jest bardziej narażony na uszkodzenia, co skraca jego trwałość. Najlepiej jest wepchać śpiwór do pokrowca, a po powrocie do domu natychmiast go rozłożyć.
|
Jak wybrać śpiwór?
Puch czy puste włókno? Letni czy trzysezonowy? Typ mumia czy kołdra? Porozmawiajmy o tym, jak wybrać odpowiedni śpiwór.
>>> CZYTAJ DALEJ <<<
|
Przechowywanie
Śpiwór kupujemy w sklepie starannie zapakowany w pokrowiec podróżny, co może sprawiać wrażenie, że ma być w nim przechowywany również w domu. Śpiwory jednak powinny być w pokrowcu jak najkrócej. Jeśli chcesz, aby śpiwór służył Ci długo, stosuj się do poniższych rad. Śpiwór przechowuj rozłożony (np. pod łóżkiem) lub powieś go na wieszaku. Większość śpiworów ma pętle, na których możesz go z łatwością powiesić. Tak przygotowany śpiwór przechowuj w suchym miejscu. Zajmie on więcej przestrzeni, ale warto.
Osobną kategorią są śpiwory wypełnione puchem. Problemem śpiworów puchowych dawniej była minimalna wydajność cieplna puchu, który się "zlepia" i prawie traci loft (=zdolność jak najmniejszej ilości puchu do wypełniania jak największej przestrzeni). Staraj się zachować puch suchy i często wietrz i susz śpiwór. Większość producentów śpiworów puchowych już dziś używa materiałów, które są nie tylko lekkie, ale w pewnym stopniu również odporne na wodę. Czasami są nie tylko hydrofobowe, ale wprost nieprzemakalne. Gdy do tego doda się naturalną "tłustość" puchu, to już nie trzeba się obawiać używania śpiwora nawet w ekstremalnie wilgotnych warunkach.
Konserwacja podczas kempingu
Po przyjeździe do celu wyjmij śpiwór z pokrowca podróżnego i rozłóż. Po chwili nabierze on swojej objętości. Rano dokładnie wywietrz (rozpięty) i pozostaw do wyschnięcia. Przechowuj w pokrowcu kompresyjnym przez jak najkrótszy czas.
|
Jak wybrać śpiwór odpowiedni do wykonywanej aktywności?
Puchowy czy syntetyczny? Letni czy trzysezonowy? Typ mumia czy kołdra? Wybór śpiwora będzie najlepszy, gdy zaklasyfikujesz siebie do jednej z poniższych kategorii.
>>> CZYTAJ DALEJ <<<
|
Jak wyprać śpiwór
Można zapobiegać wewnętrznym zabrudzeniom, używając wkładki do śpiwora, która stanowi dodatkową warstwę izolacyjną. Jest to również przydatne z punktu widzenia higieny.
Drobne plamy z zewnętrznej strony można usunąć gąbką nasączoną wodą z mydłem, większe zabrudzenia będą wymagały prania w pralce.
Przed praniem sprawdź, czy Twój śpiwór faktycznie można prać i trzymaj się instrukcji producenta. Nie zaleca się częstego prania śpiworów, ponieważ pogarsza to właściwości izolacyjne.
Przed praniem zamknij wszystkie zamki błyskawiczne i zapnij rzepy, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny. Śpiwór pierz oddzielnie. Zalecamy korzystanie z specjalnego detergentu, który możesz znaleźć w sklepie sportowym. Śpiwór pierz na delikatnym programie i dokładnie wypłucz, aby pozbyć się wszelkich pozostałości detergentu. Po praniu wyjmij śpiwór i połóż go na suszarce w pozycji poziomej. Pozwól mu powoli wyschnąć. Nie kładź śpiwora na grzejniku.
Puchowy śpiwór najlepiej prać ręcznie przy użyciu delikatnych detergentów. Pralki możesz użyć tylko w przypadku pilnej potrzeby, ale tylko na niskich obrotach i o dużej pojemności (na dużo kilogramów), najlepiej do pralki nadają się śpiwory dziecięce. W przeciwnym razie zniszczysz nie tylko puch, ale także pralkę, ponieważ śpiwór absorbuje ogromną ilość wody i silnik może nie wytrzymać obciążenia. Po praniu pozwól śpiworowi "odkapać", a następnie powoli wysusz.
Przydatne linki
Źródła: unsplash.com