Regularny ruch jest dla dzieci naturalny, dzięki niemu prawidłowo się rozwijają, jest podstawową profilaktyką nadwagi i otyłości i w ogóle jest jednym z filarów zdrowego stylu życia.
Zachęcanie dzieci do sportu i ruchu wydaje się być coraz ważniejsze. Bieganie jako sport wytrzymałościowy jest szczególnie odpowiednim sportem dla wszystkich grup wiekowych. Ale czy może też zaszkodzić? Jak rozwijać u dzieci w naturalny sposób radość z biegania? Kiedy jest odpowiedni moment na rozpoczęcie i w jakiej formie?
O autorce
Kateřina Balcarová
Katka jest mamą dwójki małych dzieci. Po rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego zamieniła swoją pasję do wspinaczki skałkowej i wysokogórskiej na pasję do biegania i całkowicie oddała się ultramaratonom. Oprócz tego jest instruktorką wspinaczki i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami wspinaczkowymi, turystycznymi, biegowymi i outdoorowo-rodzicielskimi.
|
Kiedy zacząć
Na rozpoczęcie przygody z aktywnością wytrzymałościową nigdy nie jest za wcześnie, ale może być za późno. Bardzo pomocne będzie uwzględnienie specyfiki różnych grup wiekowych. Poszczególne okresy są odpowiednie dla nabywania i rozwijania konkretnych umiejętności.
Wczesny wiek szkolny (5-10 lat) jest idealny do zdobywania nowych umiejętności ruchowych i rozwijania koordynacji.
Późny wiek szkolny (10-12 lat) to okres ukierunkowanego skupienia się na podstawowej technice.
Okres dojrzewania (13-18 lat) to czas na rozwijanie zdolności kondycyjnych.
Z tego wynika, że zacząć można właściwie od razu, gdy dziecko zacznie samodzielnie biegać, przy czym we wczesnym wieku szkolnym powinna to być raczej zabawa i rozrywka z częstą zmianą aktywności. Nie proponuj dzieciom tylko biegania, ale także inne aktywności aerobowe, takie jak pływanie, jazda na rolkach, rowerze, hulajnodze, taniec, turystyka piesza czy biegi narciarskie. Na specjalizację jest jeszcze dużo czasu.
Czas trwania aktywności zdecydowanie powinien przeważać nad intensywnością. Dziecko powinno poświęcać na aktywności wytrzymałościowe około 120 minut tygodniowo, rozłożone na 3-4 jednostki treningowe. Intensywność powinna być lekka do umiarkowanej, czyli taka, aby dziecko było w stanie bez problemu komunikować się z partnerem podczas aktywności.
|
Jak zapewnić dzieciom rozrywkę, aby rodzice nie zwariowali
Wakacje w pełni, a wraz z nimi odwieczny dylemat rodziców: jak zapewnić dzieciom rozrywkę, jednocześnie zachowując resztki zdrowego rozsądku? Nie martw się, mamy dla Ciebie 9 sprawdzonych pomysłów.
>>> CZYTAJ DALEJ <<<
|
Motywacja
Motywacja to podstawa. U dzieci nie sprawdzają się nasze dorosłe motywacje, które pomagają nam przetrwać trudne początki biegania (odchudzanie, zdrowie, kompensacja stresu, pokonywanie własnych słabości...). Możesz skorzystać z naszych pomysłów:
- Zabawy – berek, wyścigi, gra terenowa na czas, tor przeszkód, sztafeta, piłka nożna, gra w dwa ognie...
- Podczas ciągłego biegu – kto wytrzyma bieg przez 1, 2, 3... minuty?, kto pierwszy dotrze do tamtego drzewa?, to drzewo (dom, krzak, kamień...) okrążymy trzy razy, przy drzewie zrobimy trzy przysiady, zmiana tempa (ślimak, pies, zając...), przeplatanie biegiem w tył, wszystko zależy od Twojej wyobraźni, sam najlepiej znasz swoje dziecko.
Dobra motywacja charakteryzuje się tym, że dziecko angażuje się w aktywność, bez konieczności przekonywania go o danej motywacji.
Zapisz dziecko na zajęcia
Jeśli widzisz, że dziecko poważnie myśli o bieganiu i sprawia mu to przyjemność, możesz zapisać je na zajęcia lekkoatletyczne. Nie musi od razu brać udziału w zawodach i wygrywać, ale otrzyma odpowiednie wskazówki metodyczne, z których będzie mogło korzystać przez całe życie podczas biegania.
|
Zaczynamy biegać czyli 10 km w 3 miesiące
Marzysz o rozpoczęciu przygody z bieganiem, ale już po minucie łapiesz zadyszkę? Nie martw się! Podpowiemy Ci, jak stopniowo rozpocząć treningi, aby w bezpieczny i przyjemny sposób móc przebiec 10 km w ciągu zaledwie trzech miesięcy.
>>> CZYTAJ DALEJ <<<
|
Przykład idzie z góry
Miłość i stosunek do ruchu oraz sportu można oczywiście pielęgnować również bez zajęć dodatkowych. Wtedy najlepiej dawać dziecku dobry przykład, motywować je i proponować atrakcyjne aktywności. Nie należy jednak dziecka przeciążać ani zmuszać do sportu, ponieważ takie działania mogłyby przynieść odwrotny skutek i zniechęcić je do biegania.
Dzieci z nadwagą
W przypadku dzieci z nadwagą zachowaj ostrożność. Rozpoczynając treningi, wybieraj krótsze sesje (około 15-20 minut) o niższej intensywności, ponieważ dzieci z nadwagą zazwyczaj szybciej się męczą. Skup się na sportach wytrzymałościowych, które nie obciążają tak bardzo układu ruchu (rolki, jazda na rowerze, pływanie), a bieganie wprowadzaj początkowo jedynie w formie zabawy.
Przydatne linki
Autor: Kateřina Balcarová
Źródła: Wöllzenmüller Franz, Běhání. České Budějovice: KOPP, 2006; Kuhn, Nüsser, Platen, Vafa, Vytrvalostní trénink, KOPP; osobiste doświadczenia autorki, pixabay.com, unsplash.com