Czym właściwie jest ten alfabet biegacza? I dlaczego powinno się go uwzględnić w swoim planie treningowym? Odpowiedzi na te pytania zna Katka Balcarová.
Alfabet biegacza to krótkie ćwiczenie biegowe, które pomaga nam poprawić styl biegu. Dobrze jest je włączyć do treningu przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej kilka razy. Należy je włączyć na początku treningu, ponieważ rozgrzewa i rozciąga mięśnie.
Rozgrzewka
Przed rozpoczęciem treningu rozgrzej się, truchtając przez kilka minut i wykonując rozciąganie. Do wykonania alfabetu biegowego wystarczy Ci około 10 metrów płaskiego terenu. Każdy z elementów wykonaj dwa razy, przeplatając je truchtem. Dopiero potem przejdź do głównej części treningu biegowego. Nie wykonuj alfabetu biegowego na końcu treningu, kiedy jesteś już zmęczony i nie możesz się w pełni skoncentrować.
|
Zaczynamy biegać czyli 10 km w 3 miesiące
Marzysz o rozpoczęciu przygody z bieganiem, ale już po minucie łapiesz zadyszkę? Nie martw się! Podpowiemy Ci, jak stopniowo rozpocząć treningi, aby w bezpieczny i przyjemny sposób móc przebiec 10 km w ciągu zaledwie trzech miesięcy.
>>> CZYTAJ DALEJ <<<
|
Lifting
Lifting można również wykonywać w miejscu, przy czym ruch do przodu jest bardzo powolny. Ruch wykonujemy z wysoką częstotliwością. Stopniowo stawiamy stopę na piętę, naciskając śródstopie. Stopy unoszą się tylko nieznacznie, a kolana wcale. Ruch wychodzi z kostki. Podczas liftingu stoimy prosto, patrzymy przed siebie, a ramiona mamy ugięte jak podczas biegu.
Skipping (podnoszenie kolan)
Kroki są bardzo krótkie, stajemy na wyprostowanej nodze, podczas gdy drugie kolano unosimy jak najwyżej. Tułów trzymamy wyprostowany, a ruchowi towarzyszy dynamiczny ruch ramion.
O autorce
Kateřina Balcarová
Katka jest mamą dwójki małych dzieci. Po rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego zamieniła swoją pasję do wspinaczki skałkowej i wysokogórskiej na pasję do biegania i całkowicie oddała się ultramaratonom. Oprócz tego jest instruktorką wspinaczki i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami wspinaczkowymi, turystycznymi, biegowymi i outdoorowo-rodzicielskimi.
|
Uderzanie
Przy szybkich i krótkich krokach uderzamy piętami do pośladków. Powinien to być płynny, szybki ruch wystrzeliwujący łydki do góry.
Bieg krzyżowy
Poruszamy się bokiem. Podczas biegu w lewo krzyżujemy prawą nogę naprzemiennie przed lewą nogą i naprzemiennie za lewą nogą. Podczas biegu w prawo na odwrót. Górną połowę ciała trzymamy prosto, biodra rotują. Ręce mamy rozłożone i przez cały czas trzymamy je równolegle do ziemi.
|
Jak wybrać odzież biegową
Odpowiednia odzież do biegania to gwarancja wielu satysfakcjonujących kilometrów. Z wyborem pomoże Ci Katka Balcarová.
>>> CZYTAJ DALEJ <<<
|
Skoki jelenia
Rozpędzamy się, a następnie rozpoczynamy wykonywanie ćwiczenia poprzez wysunięcie jednej nogi do przodu tak, aby udo i łydka tworzyły kąt prosty. Udo powinno być równoległe do ziemi, a łydka prostopadła do ziemi. Mamy napięty mięsień odskokowy. Trzymamy tę pozycję przez chwilę, a po lądowaniu od razu odbijamy się do następnego skoku. Stopniowo, w miarę treningu ćwiczenia, wydłużaj czas lotu.
Przydatne linki
Autor: Kateřina Balcarová
Źródła: Wöllzenmüller Franz, Běhání. České Budějovice: KOPP, 2006; pixabay.com, unsplash.com