Děčínská ferrata - idealne miejsce na sobotni trening
Nigdy wcześniej nie byłeś na ferracie? W takim razie mam dla ciebie świetną wskazówkę.
Spis treści |
Co to jest "ferrata"?
Na pewno o tym słyszałeś już nie raz. Via Ferrata to ścieżka wspinaczkowa poprowadzona po skale, którą wspinacze mogliby łatwo pokonać, ale aby mogli z niej korzystać także ludzie, którzy nie znają niezbędnych sztuczek do bezpiecznego poruszania się na linie i nie posiadają dużej ilości sprzętu wspinaczkowego, wymyślono właśnie Via Ferratę. Na takiej trasie znajdziesz stalową linę naciągniętą przez punkty kotwiczące, a w trudniejszych fragmentach uzupełnioną sztucznymi stopniami i chwytami (zazwyczaj kratownicami, haczykami, drabinkami, kolcami). Potem już wszystko jest łatwe – bierzesz kask, uprząż, amortyzator upadku i ruszasz w górę.
Via ferrata, jako taka, jest zazwyczaj częścią pewnego szlaku turystycznego. Na początku wędrujesz przez las normalnym szlakiem do fragmentu zwanego ferratą, który trzeba pokonać po bardziej wymagającym terenie skalnym. Tam wyciągasz specjalny zestaw na ferraty, przypinasz się do liny zabezpieczającej i pokonujesz wszystkie przeszkody. Na szczycie robisz jeszcze szybkie selfie, schodzisz z drugiej strony góry szlakiem zejściowym. Oczywiście, większość ferrat jest jednokierunkowa, więc schodzisz w dół innym szlakiem, co eliminuje ryzyko spotkania z przechodzącymi w przeciwnym kierunku.
Bardzo ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo, nie przeceniać swoich umiejętności, zawsze mieć plan B i albo samemu już mieć jakieś doświadczenie wspinaczkowe, albo wziąć ze sobą doświadczonego przewodnika.
Podkreślam, że via ferrata jest nieodpowiednia dla tych, którzy cierpią na lęk wysokości. Delikatne drżenie jest w porządku, ale paniczny, paraliżujący strach już nie.
A gdzie to się robi? Za domem nie mam nic takiego...
Większość ferrat znajduje się w wyższych górach – w Alpach w Austrii, we Włoszech, w Tatrach itp. Więc trzeba tam jechać długo samochodem, przenocować, następnego dnia rano zabrać się do działania, a w zależności od tego, ile energii zostało, albo wrócisz od razu do domu, albo jeszcze jeden dzień spędzisz na kempingu. Jak jednak sprawdzić, czy taka ferrata jest dla ciebie? Czy nie będziesz bał się wysokości? Czy cię to będzie bawić? Istnieje sposób, aby to łatwo i bezpiecznie sprawdzić. ;-)
Przetestuj ferratę w Děčíně
Na północy Czech znajduje się miasto o nazwie Děčín. Z dworca kolejowego można pieszo przejść do wejścia na ferratę pod Pastýřskou stěnou, a po 10 minutach już się wspinasz. Taka skała w środku miasta to skarb, i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do budowy sekcji ferraty.
Sprzęt
Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy. Buty ze wzmocnionymi noskami na pewno docenisz od razu. Idealne są buty na ferraty, ale wystarczy też coś bardziej zwykłego. Znam gości, którzy używają do tego butów do biegania. Ale przygotuj się na to, że napotkasz fragmenty, których nie pokonasz, ponieważ nie będziesz w stanie odpowiednio się oprzeć na mniejszych stopniach. Polecam także rękawiczki, wystarczą zwykłe ogrodowe, profesjonalne ferratowe rękawice możesz kupić kiedykolwiek później. Solidne długie spodnie ochronią kolana przed zadrapaniami, ale wystarczy cokolwiek sportowego. I potem już tylko woda, przekąska, a może nawet krem do opalania.
A teraz co do sprzętu wspinaczkowego. Jeśli nie masz niczego, wybierz jeden z zestawów ferratowych dostępnych w naszej ofercie, w którym znajdziesz:
Alternatywnie można wypożyczyć niezbędny sprzęt na miejscu. Jeśli nie znasz nikogo, kto się trochę wspina i mógłby ci doradzić, możesz ustalić z przewodnikiem w wypożyczalni plan wspinaczki.
|
Wspinaczka dla początkującychCo warto zakupić, jeśli planujesz zacząć się wspinać? |
Rozgrzewka i ruszamy!
Ferratę w Děčíně oceniłbym jako bardziej wymagającą pod względem sportowym. Nie jest zbyt długa (zazwyczaj trasy mają około 150 m, przewyższenie 95 m), ale praktycznie cały czas będziesz się wspinać – przemieszczenia boczne są minimalne. Ocena trudności jest trochę bardziej rygorystyczna, łatwiejsza kategoria B może stanowić wyzwanie nawet dla początkujących.
Pastýřskou stěnu możemy podzielić na trzy części. Dolna ma charakter raczej wejściowy. Wybierzesz albo prawą drogę przez drabinkę, albo którąś z dróg po lewej stronie przy użyciu uchwytów. Żadna z nich nie jest zbyt trudna. Początkujący mogą się przygotować na pierwsze oznaki lęku przed wysokością.
Nadszedł czas na etap przejściowy, gdzie nie musisz się wspinać i wisieć na zabezpieczeniach, po prostu podążysz ścieżką do jednego z czternastu dostępnych szlaków. Łatwiejsze poziomy (oznaczone od najłatwiejszego A-B-C) zawierają wiele dodatkowych chwytów, te trudniejsze (D-E) wyglądają raczej jak gołe ściany - różnią się od wspinaczki skałkowej tylko rozciągniętą stalową liną. Ten etap jest odczuwalnie najdłuższy, ale nie jest najtrudniejszy. Nie brakuje szczelin, kamieni i czasami skorzystasz nawet z samej liny. Większość szlaków zbiega się przy stoliku piknikowym, gdzie możesz się zapisać do księgi gości i odetchnąć przed ostatnim odcinkiem.
Szczytowy odcinek jest praktycznie pionowy. Najprostsza trasa Adrenalin Rush wydawała mi się jak wspinaczka po drabinie ze szczeblami zbyt daleko od siebie. Poszło zaskakująco szybko. Inną opcją jest skręcić w lewo, gdzie można się zahaczyć i przejść przez Most Karola - to jest przeżycie, które polecam. To 12-metrowe szaleństwo linowe, zbudowane przez entuzjastę - pana Karla - z własnych oszczędności, jest naprawdę świetna. Mrowienie w brzuchu i adrenaliniowy euforyczny stan na pewno pojawią się nawet u doświadczonych wspinaczy.
Nad ferratą jest przyjemny taras widokowy, możesz stamtąd podziwiać widoki, po czym ruszyć w dół ścieżką około 800 m, aby rozpocząć kolejne wspinaczki.
Gdy już masz dość, wystarczy zejść na dół do Burger Berg Bistro, gdzie przygotowują świetne burgery i żeberka z własnej wędzarni. Właściciel to Amerykanin, a jakością z pewnością nie zawiedzie nawet wybrednych smakoszy (przyp. red. sprawdzone osobiście).
1
Idziesz na to? Warto!
Pozostało jeszcze kilka weekendów z ładną pogodą do końca roku, więc nie czekaj i odwiedź Děčín. To świetna okazja, aby spędzić dzień aktywnie, pokonać samego siebie i poczuć trochę adrenaliny. Informacje o trasach i możliwościach w okolicy znajdziesz na stronie ferrata-decin.cz. Jeśli to pokochasz, rozważ planowanie wakacji na przyszły rok przy użyciu mapy ferrat w Europie na viaferraty.cz. A jeśli będziesz potrzebować czegoś związanego ze wspinaczką, chętnie pomożemy ci w wyborze w naszym sklepie na 4camping.pl!
|
Jak wybrać uprząż wspinaczkową?Zaczynasz ze wspinaczką i trudno Ci się zorientować w szerokiej ofercie? W dzisiejszym artykule poradzimy Ci, jak prawidłowo wybrać uprząż wspinaczkową. |
-
Odzież męska
-
Odzież damska
-
Buty
-
Uprzęże
-
Liny
-
Lonże
-
Kaski
-
Karabinki i ekspresy
-
Przyrządy asekuracyjne
-
Friendy, kości, haki
-
Czekany
-
Raki
Przydatne linki
Autor: Matyáš Vejskal
Źródła: archiv autora, ferrata-decin.cz, viaferraty.cz, kamnavylety.sk, cyklopujcovna.cz
Wybrane dla Ciebie
524,14 zł
(19.3 %)
od 422,99 zł
Pomoc do asekuracji Ocún Belay Set Condor Hurry
141,99 zł
606,40 zł
(17.55 %)
499,99 zł
263,79 zł
(16.98 %)
od 218,99 zł
263,02 zł
(5.71 %)
247,99 zł
Zabezpieczenie Edelrid Giga Jul
305,55 zł
(13.6 %)
263,99 zł
522,51 zł
(15.79 %)
od 439,99 zł
277,44 zł
(9.89 %)
249,99 zł